Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Słowacja - nowe inwestycje


leitner

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 17.12.2023 o 00:16, koliber napisał:

Tym razem prawie same negatywne wieści:

TMR rezygnuje / został zmuszony do rezygnacji na skutek odmów decyzji środowiskowych, w większości swoich ośrodków w Czechach i Słowacji:

Nie będzie planowanej rozbudowy ośrodka "Jested" w Libercu, a w Słowacji Strbskego Plesa, Tatrzańskiej Łomnicy (były plany reaktywacji ośrodka "Jamy" oraz gondoli z centrum do stacji pośredniej), ani też rozbudowy południowej strony Chopoka.

Jedyne, co jest nadal w fazie planów na Chopoku (choć raczej długoterminowych), to niebieska trasa z Lukovej na Otupne (objazd czarnej trasy nr 3). No i dalsza rozbudowa Szczyrku i Szpindla.

Na pocieszenie drobna nowinka w Słowacji (ale już nie TMR) - "odnowiona" już na ten sezon krótka trasa czarna nr 5 w Bachledovej (z talerzykiem), ale z przeznaczeniem głównie do treningów. Podają przewyższenie 212m, w praktyce ok. 130m.

Skiareál na Ještědu se nerozšíří, EIA projekt na další sjezdovky zamítlo - iDNES.cz

TMR posilnila zasnežovanie v Jasnej a prehodnocuje investičné priority - články - LANOVKY.sk

Tréningové Centrum | Bachledka Ski & Sun

 

Czyli generalnie w naszej najbliższej okolicy (Czechy, Słowacja) nie ma co liczyć na rozbudowy ośrodków w najbliższych latach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
W dniu 23.01.2024 o 11:27, marvillek napisał:

Czyli generalnie w naszej najbliższej okolicy (Czechy, Słowacja) nie ma co liczyć na rozbudowy ośrodków w najbliższych latach...

Raczej TMR przestał być na tyle hołubiony, jak był. Albo inaczej: on ma ośrodki na mocno wrażliwych terenach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Narciarz ze Śląska napisał:

Raczej TMR przestał być na tyle hołubiony, jak był. Albo inaczej: on ma ośrodki na mocno wrażliwych terenach.

W końcu Słowacy wzięli się za ochronę Tatr Wysokich i bardzo dobrze że tak jest.

Szpindel jest robiony, więc musi wystarczyć.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nowa inwestycja w słowackim ośrodku narciarskim Bachledka Ski & Sun, położonym w pobliżu naszej południowej granicy. Bachledka należąca do skipassu Tatry Super Ski buduje 6-os, wyprzęganą kanapę z osłonami, która będzie obsługiwać czerwone trasy 7 i 8. Na jakim etapie jest inwestycja, jak przebiega dowiesz się oglądając film. Zapraszam

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MarioJ napisał:

W końcu Słowacy wzięli się za ochronę Tatr Wysokich i bardzo dobrze że tak jest.

Szpindel jest robiony, więc musi wystarczyć.

Wszyscy się biorą za ochronę ale... Oni są epokę przed nami pod względem inwestycji więc mogą sobie teraz pozwalać...  Atomy mają pobudowane, ośrodki w górach wysokich też więc teraz mogą udawać... A Polak jak to Polak zawsze będzie w dupie...Szkoda, że tego nie widzicie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Jusik2002 napisał:

Wszyscy się biorą za ochronę ale... Oni są epokę przed nami pod względem inwestycji więc mogą sobie teraz pozwalać...  Atomy mają pobudowane, ośrodki w górach wysokich też więc teraz mogą udawać... A Polak jak to Polak zawsze będzie w dupie...Szkoda, że tego nie widzicie...

Polak się będzie 10 lat kłócił zanim coś zrobi i tu jest problem.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.06.2024 o 23:54, Jusik2002 napisał:

Wszyscy się biorą za ochronę ale... Oni są epokę przed nami pod względem inwestycji więc mogą sobie teraz pozwalać...  Atomy mają pobudowane, ośrodki w górach wysokich też więc teraz mogą udawać... A Polak jak to Polak zawsze będzie w dupie...Szkoda, że tego nie widzicie...

Doskonale to widzimy. Pisałem o tym: ośrodki w Alpach są i jest ich mnóstwo. Są zbocza zawalone wyciągami i trasami. Ale - paradoksalnie - w Polsce też jest ich (jeszcze?) dużo. Problem coraz większy jest z nowymi i z modernizacjami. Zwłaszcza to drugie boli - bo takie zabytki jak Goryczkowa powinna być wymieniona. Tymczasem jest ryzyko, że po prostu zniknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Narciarz ze Śląska napisał:

Tymczasem jest ryzyko, że po prostu zniknie.

Widocznie ktoś policzył że przy obecnych warunkach prawnych i atmosferycznych, które w następnych latach tylko mogą się pogorszyć, taka inwestycja jest nieopłacalna

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Delikatne zmiany na Chopoku, głównie mające na celu poszerzenie newralegicznych miejsc, w tym wąskiego gardła na Lukovej (zwężonego dodatkowo płotkami), które można będzie ominąć zarówno z lewej (patrząc od dołu) wydłużonym, niebieskim trawersem, jak i z prawej strony - kierując się na "czarną" 7-kę, której początkowy fragment będzie oznaczony teraz na czerwono, co ma na celu "przekierować" tam więcej narciarzy.

Za to na czarny kolor (i słusznie) zmieni się oznaczenie trasy 11a.

 

jasna24-25.jpg

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

c.d.

W dalszej perspektywie nowa trasa nr 15 (2,6km długości), o której planach już było wiadomo - jako objazd czarnej 3-ki z Lukovej na Otupne, wraz z budową 15-osobowej gondoli w miejscu starej kanapy Otupne-Lukova (minimalnie wydłużona zarówno w dół, jak i w górę - nad restaurację Von-Roll).

Są też plany nowej, 6-osobowa kanapy (1100m) jako II odcinka niebieskiej kanapy z Luczek, która będzie sięgała nieco nad Równą Holę, skąd będzie prowadzić nowy, niebieski fragment trasy "Turystycznej" (nr 5), ale to mimo wszystko spowoduje jeszcze większy tłok w tej części, bo jedna nowa trasa to i tak za mało (mimo, że zapowiadają też poszerzenie 5-tki).

Na południowej stronie drobne zmiany - trawers od hotelu Srdiecko doprowadzający do dotychczasowego trawersu "34", a także nowy wyciąg z Kosodreviny, umożliwiający dostanie się na dolną połowę trasy 33 (gdy górna część Chopoka jest nieczynna z powodu wiatru). To jednak też nie na najbliższy sezon.

Pobity zostanie też rekord, jeśli chodzi o najdłuższy, wiszący most na świecie, który obecnie należy do Dolnej Moravy - ten w Jasnej połączy Priehybę z trasą narciarską 11 (840m długości).

160m nad ziemią śmiałkowie będą mogli też "przelecieć" się Tyrolką.

Edytowane przez koliber
  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

W pierwszy weekend sierpnia ponownie odwiedziłem ośrodek Bachledka Ski & Sun na Słowacji, aby sprawdzić dla Was postęp prac przy budowie nowej 6-os. kanapy, która w nowym sezonie uzupełni ofertę ośrodka. Kolej będzie wyprzęgana, będzie posiadać osłony i w czasie 60 min będzie mogła przewieźć prawie 3000 osób.

 

  • Like 4
  • Thanks 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.08.2024 o 07:02, JC napisał:

W pierwszy weekend sierpnia ponownie odwiedziłem ośrodek Bachledka Ski & Sun na Słowacji, aby sprawdzić dla Was postęp prac przy budowie nowej 6-os. kanapy, która w nowym sezonie uzupełni ofertę ośrodka. Kolej będzie wyprzęgana, będzie posiadać osłony i w czasie 60 min będzie mogła przewieźć prawie 3000 osób.

 

Ja mam zawsze mieszane uczucia gdy słyszę o takich nowych, wydajnych wyciągach. Nie znam kompletnie tego ośrodka, zastanawiam się ile jest (będzie) tras narciarskich z tej kanapy. 3 tysiące na godzinę to dużo. Jak jeżdżę na Hintertuxie to przeważnie jest od kilkuset do 6 tyś. (czasami więcej - rekord przed covidem, w jakimś czeskim tygodniu to było 15 tyś) narciarzy na cały dzień, rozkłada się to (w sezonie) na 62 km tras i kilkadziesiąt wyciągów. Gdy jest powyżej 5 tyś to szukam możliwości freeridowych, bądź skiturowych, a jak się nie da to ograniczam się do dwóch góra trzech wyciągów mniej obleganych. Ja to jednak normalny nie jestem😉. Niech każdy jeździ gdzie mu pasuje...

Edytowane przez marionen
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, marionen napisał:

Ja mam zawsze mieszane uczucia gdy słyszę o takich nowych, wydajnych wyciągach. Nie znam kompletnie tego ośrodka, zastanawiam się ile jest (będzie) tras narciarskich z tej kanapy. 3 tysiące na godzinę to dużo. Jak jeżdżę na Hintertuxie to przeważnie jest od kilkuset do 6 tyś. (czasami więcej - rekord przed covidem, w jakimś czeskim tygodniu to było 15 tyś) narciarzy na cały dzień, rozkłada się to (w sezonie) na 62 km tras i kilkadziesiąt wyciągów. Gdy jest powyżej 5 tyś to szukam możliwości freeridowych, bądź skiturowych, a jak się nie da to ograniczam się do dwóch góra trzech wyciągów mniej obleganych. Ja to jednak normalny nie jestem😉. Niech każdy jeździ gdzie mu pasuje...

Oceniasz frekwencję „na oko” ? ;)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, marionen napisał:

Ja mam zawsze mieszane uczucia gdy słyszę o takich nowych, wydajnych wyciągach. Nie znam kompletnie tego ośrodka, zastanawiam się ile jest (będzie) tras narciarskich z tej kanapy. 3 tysiące na godzinę to dużo. Jak jeżdżę na Hintertuxie to przeważnie jest od kilkuset do 6 tyś. (czasami więcej - rekord przed covidem, w jakimś czeskim tygodniu to było 15 tyś) narciarzy na cały dzień, rozkłada się to (w sezonie) na 62 km tras i kilkadziesiąt wyciągów. Gdy jest powyżej 5 tyś to szukam możliwości freeridowych, bądź skiturowych, a jak się nie da to ograniczam się do dwóch góra trzech wyciągów mniej obleganych. Ja to jednak normalny nie jestem😉. Niech każdy jeździ gdzie mu pasuje...

Cze

Ważne, aby nowa kanapa/gondola nie zamieniła jednej kolejki w drugą. Zmniejszy się ogonek pod wyciągiem - a trasa/y maja zbyt małą przepustowość i robi się korek na stoku. To chyba gorsze. Sam osobiście wolę starsza infrastrukturę, która z reguły jest mniej oblegana, szczególnie w większych ośrodkach. Mnie osobiście orczyk czy też stara kanapa nie przeszkadza w niczym. Sumarycznie pewnie czas wyjazdu stara kanapą przy wysokiej frekwencji narciarzy jest taki sam jak na super krześle, tylko że nie musimy kwitnąć w kolejce, tylko dłużej siedzimy na wyciągu.

pozdro

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, marekbtl napisał:

Cze

Ważne, aby nowa kanapa/gondola nie zamieniła jednej kolejki w drugą. Zmniejszy się ogonek pod wyciągiem - a trasa/y maja zbyt małą przepustowość i robi się korek na stoku. To chyba gorsze. Sam osobiście wolę starsza infrastrukturę, która z reguły jest mniej oblegana, szczególnie w większych ośrodkach. Mnie osobiście orczyk czy też stara kanapa nie przeszkadza w niczym. Sumarycznie pewnie czas wyjazdu stara kanapą przy wysokiej frekwencji narciarzy jest taki sam jak na super krześle, tylko że nie musimy kwitnąć w kolejce, tylko dłużej siedzimy na wyciągu.

pozdro

Osobiście zawszę wolę stać w kolejce do jakiegokolwiek wyciągu, niż czekać na możliwość wbicia się w dół na trasę.  do dziś pamiętam taką sytuację, kilkanaście lat temu, początek marca, w Mayrhofen na Penken. Przez kolejne kilka lat będąc w Zillertal omijałem ten ośrodek (a pewno miałem wyjątkowego pecha w tym konkretnym dniu).  

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, marionen napisał:

Osobiście zawszę wolę stać w kolejce do jakiegokolwiek wyciągu, niż czekać na możliwość wbicia się w dół na trasę.  do dziś pamiętam taką sytuację, kilkanaście lat temu, początek marca, w Mayrhofen na Penken. Przez kolejne kilka lat będąc w Zillertal omijałem ten ośrodek (a pewno miałem wyjątkowego pecha w tym konkretnym dniu).  

 

Chyba miałeś pecha, ja także byłem tam na wiosnę i gdyby nie przygody zdrowotne to bardzo mile wspominam ten ośrodek. Było niewiele ludzi, a i lubię ośrodki gdzie szybko można się przemieszczać między różnymi trasami. Ludzi było tak sobie. Bez kolejek przy krzesłach i na trasach relatywnie pusto. Fajny snowpark.

pozdro

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, taka tendencja. Dawniej standardem był orczyk o przepustowości ok. 700 os/h, a przy nim jedna, lub dwie trasy (tak było np. w większości ośrodków wiślańskich).

Dziś standardem jest przepustowość 2400 os/h, a coraz częściej i więcej. I nie zawsze na taką kanapę przypadają 2 trasy. Akurat w Bachledovej tak będzie - dość szerokie i łagodne, więc nie powinno być źle.

Natomiast po tym, co przestawił JC odnośnie planów na Jaworzynie Krynickiej, to tam będzie więcej kanap niż tras, a do tego jeszcze gondola i talerzyki. Podobnie Skrzyczne i wiele innych ośrodków. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
W dniu 12.08.2024 o 07:02, JC napisał:

W pierwszy weekend sierpnia ponownie odwiedziłem ośrodek Bachledka Ski & Sun na Słowacji, aby sprawdzić dla Was postęp prac przy budowie nowej 6-os. kanapy, która w nowym sezonie uzupełni ofertę ośrodka. Kolej będzie wyprzęgana, będzie posiadać osłony i w czasie 60 min będzie mogła przewieźć prawie 3000 osób.

 

Dziś ostre prace wykończeniowe 

IMG_5013.thumb.jpeg.a9edb0764577bdcce5ea125ad664d1f6.jpeg

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...