Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Pilsko, Korbielów - informacje


PavloS_

Rekomendowane odpowiedzi

widzę Johnny , że dla Ciebie Pilsko to taka "święta góra" :smile: , atrakcyjna o każdej porze roku

A wracając do Twojej ( jak zwykle super:applause: ) relacji , zastanawia mnie jaki pomysł na czarną siódemkę ma nowy inwestor . Z jednej strony mocno niwelują teren , "poprawiając" profil trasy ( ale wg mnie to już nie będzie TA czarna ) a z drugiej dół trasy obsadzają sadzonkami drzew :confused:: . Gdzie tu sens i logika ?

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie z pracami na "czarnej" nieco pośpieszył się nowy właściciel i chcąc załagodzić spór z pseudoekologami i być może uniknąć kar finansowych obsadził tymczasowo "czarną" nowymi drzewkami. A jak w przyszłości wypracują jakiś kompromis w sprawie ponownego użytkowania "czarnej" to młode drzewka wytnie się na choinki świąteczne i wszyscy będą zadowoleni.

Edytowane przez andy-w
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek obszedłem tą trasę dzisiaj w deszczu ale od strony Buczynki i w dół 5 z Miziowej zaśnieżoną 5cm warstwą mokrego śniegu. Górna stacja na Solisku była już skręcona, na twoich zdjęciach stoi jeszcze goły słup. Kiedy to zrobili, uwijają się chłopy. Zawzięci górale, zdążą pewnie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzę Johnny , że dla Ciebie Pilsko to taka "święta góra" :smile: , atrakcyjna o każdej porze roku

?

Coś w tym rodzaju... :)

Bardzo lubię tą górę.

Andy-w,tez tak sądzę.Jak inwestor nie wykosi młodnika,to już tej zimy zrobią to narciarze... :biggrin:

Jak ja tam byłem,to pracowali nawet późnym popołudniem w ulewie!Uwijają się i oby zdążyli!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie... nie wiem czy pamiętacie ale kiedyś pomiędzy wyciągiem Solisko - Buczynka a Buczynka - Miziowa był taki śmieszny nietypowy darmowy orczyk (talerzyk) z załamaną trasą, taki dojazadwoy żeby nie drałować pół dnia... Linę miał prowadzoną po trójkącie. Istnieje to jeszcze..??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie... nie wiem czy pamiętacie ale kiedyś pomiędzy wyciągiem Solisko - Buczynka a Buczynka - Miziowa był taki śmieszny nietypowy darmowy orczyk (talerzyk) z załamaną trasą, taki dojazadwoy żeby nie drałować pół dnia... Linę miał prowadzoną po trójkącie. Istnieje to jeszcze..??

Oczywiście

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie... nie wiem czy pamiętacie ale kiedyś pomiędzy wyciągiem Solisko - Buczynka a Buczynka - Miziowa był taki śmieszny nietypowy darmowy orczyk (talerzyk) z załamaną trasą, taki dojazadwoy żeby nie drałować pół dnia... Linę miał prowadzoną po trójkącie. Istnieje to jeszcze..??

Są tam teraz dwa małe talerzyki,ale nie wiem czy o to Ci chodzi.

Tu jeden z nich...

pp_darek.jpeg

Edytowane przez johnny_narciarz
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie coś tam teraz jest..? Kiedyś był to jeden wyciąg wykorzystujący stację napędową dużego orczyka takiego jak ten zlikwidowany dolny oraz duże koło przewojowe Mostostalu. Po drodze jadąc w górę (w zasadzie prawie po płaskim) miał kilka podpór typu połowa słupa T. Na pierwszym wzniesieniu stała specjalna podpora z kołem poziomym załamującym o jakieś30* trasę wyciągu. Następny odcinek szedł jakby nieco w dół, potem po płaskim i znów lekko pod górę aż do stacji krańcowej. Tam puszczało się talerzyk i odbijało w lewo na trasę dojazdową do stacji wyciągów na Miziową. Orczyki (bębny ale z doczepionymi brązowymi talerzykami Polsportu) wracały już prostym odcinkiem między drzewami do stacji startowej tego łącznika. Jadąc w górę nie było ich widać.. ciekawe uczucie... wyciąg bez końca.. ;-)

Oprócz dawnego Mostostala Gliwice z Soszowa, był jedynym tego typu wyciągiem w Polsce. Gdzieś mam jakieś marne dwa zdjęcia tego wyciągu robione idiotkamerą 36mm w latach 80. Jak znajdę.. wkleję.

1094950400_1384204928_thumb.jpg

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mostostal, to o co pytasz juz nie istnieje :) a JC i Johny ... nie mowcie ze nie pamietacie o czym mowa ;) zastapiono to tym co jest teraz hmm, 5-10 lat temu? byl taki talerzyk z rozwijana lina, na calej dlugosci trasy lacznika. takze poczatkowo jechal do gory, a potem w dol, tam byl taki smieszny znak, oznaczajacy plug (czarna postac, na zoltym trojkatnym tle) :) pamietam ze jak mialem ok 8-10 lat, to za cholere nie moglem skumac o co chodzi na tym znaku, bo bardziej niz plug, przypominal mi skoczka narciarskiego w locie :)

budki tego talerzyka istnieja do dzisiaj, trasa powrotna biegla przez las, smiem twierdzic ze jazda na nim (pomijajac zjazd z gory na wyciagu :D ) byla latwiejsza niz jest to teraz.

pozdr

EDIT

dokladnie jak Mostostal zaznaczyl to na mapce, tak przebiegala trasaliny wyciagu. szczegolow technicznych budowy tego cuda tak dokladnie nie pamietam, pamietam jedynie ze byl zielony, jechal do gory i na dol, zakrecal, a takze mial bezowo zolte talerzyki :D

Edytowane przez gregor_g4
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A oto i rzeczony orczyk z tego wyciągu.

8535496800_1384208756_thumb.jpg

i jeszcze jedno mniej naświetlone ;-)

9428578400_1384209052_thumb.jpg

Niestety były to czasy bezcyfrowe i człowiek kombinował co tu sfocić żeby nie pomarnować klatek.. ech!

Ten orczyk (bęben) to polski patent opracowany przez KWK Gliwice i Mostostal Zabrze. Na starym archiwalnym dysku mam nawet skan patentu tego bębna. Talerzyk jak dobrze pamiętałem brązowy z aluminiowym trzonkiem pochodził z Polsportu a rozwijana linka (krótka ok 3 - 4 metrów) była stalowa, zaś czarna gruba guma odbojowa pochodziła od drewnianych kotwic Swoboda / KWK wtedy powszechnie stosowanych orczyków w całym GON! Ramy tych orczyków z wprzęgami pochodziły z najwcześniejszego, pierwszego wyciągu jaki stał na dole (Mostostal WN750). Baterie rolkowe też pochodziły z tamtego orczyka. Zapewne także stacja przewojowa. Napędowa na 100% była typu KWK jak wyciągach np na Julianach. Stacja załomowa to jakiś własny patent wykorzystujący koło przewojowe talerzyka Polsport.

Swoją drogą ciekawe czemu go rozebrali..? Myślę, że albo za dużo prądu żarł jak na darmowy albo.. złomiarze się nim zajęli i skończył jak Zapalenica czy Sucha Dolina. Te dwa co tam teraz stoją to masakra. W Gdańsku takie kiedyś stawiano na górkach ale to jest szit nad szity. Taka stuningowana wyrwirączka. Produkował to niejaki p. Bachleda z Nowego Targu a wykonywano je w warsztatach jakiejś szkoły zawodowej w Nowym Sączu.

Edytowane przez MOSTOSTAL
  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mostostal, to o co pytasz juz nie istnieje :) a JC i Johny ... nie mowcie ze nie pamietacie o czym mowa ;) zastapiono to tym co jest teraz hmm, 5-10 lat temu?

Wiesz,nadchodzący sezon narciarski będzie moim 10 w życiu... :) Po raz pierwszy pojawiłem się na Pilsku chyba w 2007r.,to była ta bardzo ciepła zima.

Wtedy już były te dwa małe orczyki.

Niestety nie widziałem tego cuda. :sorrow:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz,nadchodzący sezon narciarski będzie moim 10 w życiu... :) Po raz pierwszy pojawiłem się na Pilsku chyba w 2007r.,to była ta bardzo ciepła zima.

Wtedy już były te dwa małe orczyki.

Niestety nie widziałem tego cuda. :sorrow:

łooo matko :) myslalem ze dluzej jezdzisz :)

to starego schroniska tez pewnie nie pamietasz?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słyszałem , że ten stary wyciąg (jazda z górki na nim to było coś:biggrin: ) został rozebrany chyba jakieś 10 lat temu , ponieważ nie było na niego żadnego pozwolenia , a już wtedy zielona hydra zaczęła podnosić głowę i wywęszyła że to jest samowolka . Zdaje się , o ile dobrze kojarzę , że jeden lub dwa sezony nie było tam żadnego wyciągu , następnie postawiono ten obecny , teoretycznie "rozbieralny" , na który ,prawdopodobnie, nie trzeba mieć żadnego budowlanego zezwolenia.

Edytowane przez aklim
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kurcze! A ja jak ostatnio tam byłem, był ten trójkatny wyciąg! Ale ten czas leci! Może w tym roku...

Ja mam tak samo. Prawie sie wychowalem na tej gorze, ale ostatni raz jak tam bylem, to trojkatny wyciag na pewno tam byl, wiec musialo troche sezonow juz minac skoro ktos pisal o 5-ciu-10ciu latach jak ten interes zwineli.

Pamietam, ze jeszcze jako dzieciakowi zawsze trudno bylo sciagnac ten orczyk na dol zeby go wsadzic pod tylek - sprezyny byly dosc mocne (zreszta sporo orczykow pamietam odjezdzalo pustych, bo ludzie nie radzili sobie z ich wyciaganiem, a byla samoobsluga), a z kolei guma talerzyka byla tak miekka, ze utrzymanie sie na tym wyciagu tez bylo nielatwe.

Jako dzieciaki przed znakiem z plugujacym narciarzem puszczalismy orczyki, zjezdzalismy na dol i sie z powrotem wpinalismy. Problem byl wtedy jak komus sie z przodu wpiac nie udalo i wpinal sie w kolejny orczyk, bo dla tego ostatniego juz brakowalo orczyka i trzeba bylo czekac na jakis wolny albo pedalowac pod gorke. No coz - czlowiek byl dzieckiem to mial zdrowie i rozum na takie glupie zabawy.

Ciesze sie, ze na mojej ukochanej gorze idzie ku lepszemu. Jak postawia kilka kanap wiecej na gorze, to na pewno tam wroce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tego zdjęcia

2764470000_1384342710_thumb.jpg

to wydaje mi się (a mogę nawet zaryzykować że jestem pewien), że ten wydłużony teraz to jest część przyszłej stacji kolejnego odcinka krzeseł.

Też tak myślałem, ale jak się dowiedziałem w tym miejscu ma powstać "punkt gastronomiczny".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra! Założenia planu na zbliżający się sezon przewidują odwiedzenie Korbielowa. Najwyższa pora! Może mi się uda zebrać innych Skionlinowców z Ziemi Świętokrzyskiej, tudzież Radomia, ( któremu ostatnio bliżej do Sw. Krzyża niż Mazowsza) i złożymy kurtuazyjno-poznawczo-roboczą wizytę w tym pięknym miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak myślałem, ale jak się dowiedziałem w tym miejscu ma powstać "punkt gastronomiczny".

Punkt gastronomiczny, może być tymczasowy. Lekka konstrukcja np z płyty warstwowej. Jak będzie potrzebny plac pod nowego "Leitnera" to się taką budę rozbiera w dzień i przenosi gdzie indziej. Obecnej stacji dolnej orczyka nie trzeba będzie nawet wyburzać. Jest dostatecznie szeroka na dole (2 podwójne orczyki) aby zmieścić tam tunel w którym będą wsiadać narciarze np na 4 osobową wyprzęganą kanapę taką jak na Skrzycznem. Na Soszowie też nie ruszyli budynków dawnego orczyka choć był pojedynczy, tylko zrobili przelot w miejscu dawnej maszynowni. Tak samo Magura Małastowską. Myślę, że i tak samo będzie w SONie jeśli powstanie kanapa z Czyrnej na Halę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pilsko, Korbielów - informacje

Tych punktow gastronomicznych to bedzie wiecej jak wyciagow...

Podobnie jak Mostostal myslalem, ze bedzie to stacja wyciagu na Buczyne...

Pomyslec ze na np takim Pitztal'u jest jedna restauracja i wystarczy, osrodek nie wiele wiekszy od Pilska, a u nas karczm, restauracji nastawiaja, a nie bedzie komu w nich siedziec.. :)

No dobra! Założenia planu na zbliżający się sezon przewidują odwiedzenie Korbielowa. Najwyższa pora! Może mi się uda zebrać innych Skionlinowców z Ziemi Świętokrzyskiej, tudzież Radomia, ( któremu ostatnio bliżej do Sw. Krzyża niż Mazowsza) i złożymy kurtuazyjno-poznawczo-roboczą wizytę w tym pięknym miejscu.

Zapraszam, tylko dajcie znac! Hehe

Wysłane przez Tapatalk

Edytowane przez gregor_g4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra! Założenia planu na zbliżający się sezon przewidują odwiedzenie Korbielowa. Najwyższa pora! Może mi się uda zebrać innych Skionlinowców z Ziemi Świętokrzyskiej, tudzież Radomia, ( któremu ostatnio bliżej do Sw. Krzyża niż Mazowsza) i złożymy kurtuazyjno-poznawczo-roboczą wizytę w tym pięknym miejscu.

Jak najbardziej jestem chętny na taki wypad na Pilsko :happy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • JC unpinned this temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...