Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Prywatyzacja PKL


JC

Rekomendowane odpowiedzi

Największy podmiot działający w dziedzinie turystyki na Słowacji, Tatry Mountain Resorts, a.s. (TMR), wykazał zainteresowanie ośrodkami narciarskimi po polskiej stronie Tatr, a także w czeskich Karkonoszach. TMR jest żywo zainteresowana rozwojem tych ośrodków.

Więcej na stronie: www.skionline.pl/stacje/?co=newsy&id_txt=4479

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posłowie przeciw sprzedaży kolejki na Kasprowy

Posłowie przeciw sprzedaży kolejki na Kasprowy

W Sejmie odbyła się w piątek debata dotycząca przyszłości kolei linowej na Kasprowy Wierch, którą rząd postanowił sprywatyzować. Posłowie PO, PiS i SLD uważają tę decyzję za niefortunną - czytamy w Gazecie Wyborczej

Więcej: www.skionline.pl/stacje/?co=newsy&id_txt=4487

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz wypowiedzi posłów na temat prywatyzacji PKL padły tam ważne stwierdzenia:

Jak przypomniał w Sejmie Massel, kapitał zakładowy spółki PKL wynosi 40 mln 222 tys. 400 zł i dzieli się na 402 tys. 224 akcje imienne o wartości nominalnej 100 zł każda.

"Podstawowe znaczenie dla kreowania przychodów spółki mają zespół kolei linowych Kasprowy Wierch oraz zespół kolei linowych Gubałówka, które w 2009 r. dały łącznie ponad 72 proc. przychodów ze sprzedaży" - poinformował wiceminister.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Ewentualna prywatyzacja PKL, to obok przejęcia Czyrnej Solisko temat sezonu.

Pojawiają się informację ze źródła, czyli od Prezesa PKL Laszczyka:

"Prezes Laszczyk stwierdził, że zgłosili się do niego przedstawiciele słowackiej firmy, zainteresowani kupnem PKL. - Prywatyzacja naszej firmy przygotowywana jest od 2 lat - mówił prezes Andrzej Laszczyk. - Nie zapadła jednak jeszcze decyzja co do sposobu prywatyzacji. W grę wchodzi sprzedaż firmy inwestorowi albo prywatyzacja spółki przez giełdę.

Nie mam natomiast wiedzy o tym, aby zakupem interesowali się Austriacy. Tak naprawdę nie jest ważne, pod jakim szyldem będzie występować firma zainteresowana zakupem, a który bank będzie finansować inwestycję - mówił prezes Andrzej Laszczyk. Prezes dodał, że prywatyzacji nie należy się bać, ważne, aby firma nie została sprzedana tanio, a cały proces nie został przeprowadzony pospiesznie, w medialnym szumie. Za najczytelniejszy sposób prywatyzacji uznał wprowadzenie spółki na giełdę."

Proces prywatyzacji ma zakończyć się do końca roku. Znając nasze realia, skoro mówią, że do końca tego roku, to pewnie zakończy się najwcześniej do końca przyszłego roku.

Cytaty wypowiedzi Laszczyka z Tygodnika Podhalańskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Sześć gmin z południa Polski, na terenie, których są wyciągi Polskich Kolei Linowych, chce kupić 100 proc. akcji spółki, gdy będzie ona prywatyzowana. W poniedziałek w Zakopanem podpisano list intencyjny w tej sprawie. Do PKL należy np. kolejka na Kasprowy.

Obiekty, które składają się na majątek PKL leżą w gminach: Zakopane, Szczawnica, Zawoja, Krynica-Zdrój, Kościelisko i Czernichów.

- Majątek i działalność PKL-u od 75-ciu lat w sposób zasadniczy rzutuje na rozwój naszych gmin - powiedział podczas konferencji prasowej w Zakopanem Janusz Majcher, burmistrz miasta.

Na przełomie 2011 r. i 2012 r. w ofercie publicznej ma być sprzedane 100 proc. akcji PKL.

Sześć gmin planuje w najbliższym czasie zawiązać konsorcjum lub utworzyć spółkę celową, aby przystąpić do prywatyzacji i pozyskać inwestora strategicznego.

Pieniądze na zakup akcji PKL w większości wyłoży Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego (MARR), która wstępnie wyraziła chęć współfinansowania tego przedsięwzięcia.

- PKL to dobro narodowe, ale także żywotny interes całego regionu. Uznałem za zasadne, aby marszałek województwa małopolskiego, poprzez MARR wsparł samorządy - powiedział poseł Andrzej Gut-Mostowy (PO).

MARR to instytucja działająca na rzecz rozwoju regionalnego. Jest jednym z najpoważniejszych partnerów instytucji centralnych i samorządu województwa małopolskiego w kształtowaniu polityki innowacyjnego rozwoju regionu. Spółka jest beneficjentem unijnych dotacji.

Samorządy planują, aby zakup akcji wraz z MARR współfinansował inwestor strategiczny, który będzie dbał o rozwój firmy. Gminy chcą mieć wpływ na to, jakie inwestycje będą realizowane. Samorządy nie zgadzają się, aby majątek PKL został podzielony na poszczególne wyciągi, ale by nadal stanowił jedną firmą.

Prospekt emisyjny PKL S.A. ma być gotowy w sierpniu. Wówczas będzie znana wycena spółki.

Zakupem PKL zainteresowana jest największa firma z branży turystycznej na Słowacji - Tatry Mountain Resorts, która jest właścicielem stacji narciarskich oraz hoteli w po słowackiej stronie Tatr. TMR jest również zainteresowana przejęciem wyciągów narciarskich w czeskich Karkonoszach.

Polskie Koleje Linowe są największą krajową firmą, która świadczy usługi przewozowe kolejami linowymi, wyciągami narciarskimi i zjeżdżalniami grawitacyjnymi, zlokalizowanymi w atrakcyjnych miejscowościach na południu Polski.

Polskie Koleje Linowe istnieją od 1936 r., są częścią PKP. Najstarszą kolejką PKL - pierwszą w kraju - jest kolej linowa na Kasprowy Wierch, która została uruchomiona w 1936 r. Do PKL należą też: kolejki na Gubałówkę i Butorowy Wierch, kolej na Górę Parkową w Krynicy-Zdroju, kolej na Palenicę w Szczawnicy, górę Żar w Międzybrodziu Żywieckim oraz Mosorny Groń w Zawoi

za wp.pl-finanse.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Słowacy chwalili się inwestycjami i potwierdzili, że chcą kupić PKL

Na specjalnie zorganizowanej w Zakopanem konferencji przedstawiciele słowackiej firmy Tatry Mountain Resort potwierdzili, że są zainteresowani kupnem Polskich Kolei Linowych.

O prywatyzacji PKL mówi się od początku tego roku.

Dziś na konferencji w hotelu Grand Nosalowy dwór Słowacy z firmy Tatry Mountain Resort przedstawili swoje inwestycje sięgające 70 mln euro po słowackiej stronie Tatr (m. in. w Tatrzańskiej Łomnicy, Szczyrbskim Jeziorze, w Niżnych Tatrach).

Igor Rattaj, współwłaściciel notowanej na giełdzie w Bratysławie spółki potwierdził, że firma jest zainteresowana kupnem PKL, ale na zasadach ustalonych przez stronę polską i we współpracy z naszymi samorządami.

http://www.tygodnikpodhalanski.pl/www/index.php?mod=news&strona=1&kat=&id=&typ=&id=13349

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałbym być czarnowidzem ale jak słyszę, że nasi radni "nie chcą oddać PKL-u w obce ręce" to znaczy dla mnie że firma która ma pomysł i coś do zaoferowania zostanie pogoniona a sprawą zajmą się nasi obrotni lokalni przedsiębiorcy. Obawiam się, że skończy się to jak zwykle czyli za 3-4 lata ktoś odgrzebie ten wątek i powie: "a miało być tak fajnie". Obym się mylił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
Oglądałem niedawno wypowiedz rzecznika PKP i wydaje się, że słowacka firma ma duże szanse na przejęcie PKL.

A jak Ty to postrzegasz?

Jesteś mieszkańcem Zakopanego, więc masz szansę obserwować to z bliska, z mediów wiem że zakopiańscy górale są przeciwni i w sumie z tego co się dowiedziałem z reportażu mają chyba rację:confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak Ty to postrzegasz?

Jesteś mieszkańcem Zakopanego, więc masz szansę obserwować to z bliska, z mediów wiem że zakopiańscy górale są przeciwni i w sumie z tego co się dowiedziałem z reportażu mają chyba rację:confused:

Chyba mylisz dwie sprawy. Prywatyzację PKL w sensie biznesowym i sprawę gruntów, które zabrano góralom, a teraz wg ich opinii przejmie je prywatna firma.

Ja przytoczę ważne zdanie jakie wypowiedział jeden z współwłaścicieli TRM - Powiedzcie na jakich warunkach i zróbmy to razem!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze dla uzyskanie pełni obrazu w tym sporze warto by było wyjaśnić kto jest właścicielem gruntów na których stoi to "całe ustrojstwo PKL'u" (czy aby to nie TPN lub skarb państwa?) oraz czy ów grunt jest przedmiotem transakcji.

A po drugie można przecież sprzedać spółkę, lub jej majątek bez sprzedaży gruntów, które cały czas mogą pozostać w rękach dobra publicznego/narodowego czy jak to tam zwał.

I ja jestem za takim rozwiązaniem, o ile w ogóle coś z infrastruktury narciarskiej ma funkcjonować w rejonie Kasprowego.

Edytowane przez ravick97
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym, co napisał poprzednik słyszałem rownież, będąc kiedyś w Strbskim Plesie podczas budowy hotelu Kempinski.

Firma jednak jest postrzegana, jako słowacka, choć struktura jej, jak słyszymy jest inna.

Sam przedmiot sprawy moim zdaniem wyrażony przez osobę reprezentująca firmę jest zbieżny z moim punktem widzenia. Poprawić infrastrukturę w Tatrach, aby ludzie nie musieli jeździć w Alpy. Nie widzę tu żadnego haczyka. O zamykaniu czegokolwiek nie ma mowy, raczej odwrotnie.

Chciałoby się, aby nasze państwo przeprowadziło potrzebne inwestycje i aby PKL był dalej w polskich rękach, no cóż widocznie jesteśmy na to za słabi.

Jeśli jakakolwiek własność prywatna ucierpiała by z powodu zamierzonych zmian, trzeba te sprawy na drodze prawnej załatwić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki mały dodatek w postaci wypowiedzi innego mieszkańca Zakopanego, wskazujący na to, że nie tylko Bończa i Zaruski wiedzą coś więcej o kapitale "słowackim";).

"Zofia Stachoń Bigos dziwiła się, że słowacka firma ma pieniądze na zakup kolejek, gdy tymczasem Słowacja nie chciała pomóc Grecji. Według niej nie wiadomo do końca, kto stoi za słowackim kapitałem."

źródło: http://www.tygodnikpodhalanski.pl/www/index.php?mod=news&strona=1&kat=&id=&typ=&id=13595

Coś mi się wydaje, że na tym całym biznesie PKL'owskim to najgorzej Grecy wyjdą ;):).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bigosowa walczyć będzie o Tatry

Bigosowa zapowiada walkę o odzyskanie Tatr i ostrzy ciupagi

Góralka Zofia Stachoń Bigos odwiedziła dziś zakopiański sąd, aby dowiedzieć się, jak na drodze prawnej górale mogą odzyskać tereny w Tatrach, wywłaszczone kiedyś na rzecz Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Góralka ponownie walczy o zwrot hal po informacjach o tym, że Słowacy są zainteresowani zakupem Polskich Kolei Linowych, a co za tym idzie kolejki na Kasprowym Wierchu. Dawni właściciele są oburzeni, że wywłaszczone kiedyś na rzecz państwa tereny mogą teraz trafić w prywatne ręce

http://www.tygodnikpodhalanski.pl/www/index.php?mod=news&strona=1&kat=&id=&typ=&id=13595

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie Słowacy, głównymi udziałowcami są amerykańskie fundusze zarejestrowane w rajach podatkowych i mały procent akcji posiadają indywidualne osoby , które kupiły na giełdzie w Bratysławie. Podobno jednym z większych udziałowców jest Ivana Trump./jeżeli wam coś to mówi/

Tak wygląda struktura własnościowa. Nie ma firm amerykańskich, ani tych zarejestrowanych w rajach podatkowych. Kapitał jest słowacko-czesko-niemiecki. 1/3 w ręku drobnych akcjonariuszy. Nie wiem skąd masz takie informacje. Dominuje branża bankowo-energetyczna. Nie pierwszy raz z tego co czytam snujesz dziwne teorie spiskowe na łamach tego forum.

Akcstruk_20110908.jpg

Deutsche Bank Aktiengesellschaft 921 051 30 394 683 € 13,7%

Drobní akcionár 1 897 311 62 611 263 € 28,3%

J & T BANKA, a.s. 1 122 105 37 029 465 € 16,7%

J & T SECURITIES MANAGEMENT LIMITED 432 377 14 268 441 € 6,4%

Poštová banka, a.s. 1 169 782 38 602 806 € 17,4%

TLD, s.r.o. 493 318 16 279 494 € 7,4%

ATLANTIK finanční trhy, a.s. 336 040 11 089 320 € 5,0%

Best Hotel Properties, a.s. 335 214 11 062 062 € 5,0%

SPOLU 6 707 198 221 337 534 € 100%

Edytowane przez fanatyk
  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...