Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Dobór nart - pomoc


JC

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 10.06.2024 o 13:41, AGnk napisał:

Cześć, halo halo, czy ktoś tu jeszcze czasem zagląda?

Chciałabym prosić o pomoc w doborze nart dla córki, za wszelkie wskazówki będę wdzięczna

 


  •  

1. Płeć - Kobieta

2. Wiek - ~14

3. Waga - ~65

4. Wzrost - ~168

5. Jeździ od 5 roku życia, minimum 10 dni w roku, nie krawędziuje

6. Umiejętności określam na 4

7. Buty - co roku zmieniane, bo stopa rośnie, w tym roku dopiero będziemy kupować 

8. Teraz jeździ - Volkl Flair (7.4), wcześniej na HEAD Junior

9. Preferuje styl jazdy (długim/krótkim skrętem, rekreacyjną, sportową, po przygotowanych stokach, poza trasami, jestem początkujący) - jeździ raczej spokojnie, bez szarpnięć, płynnie, długim skrętem, ale nie boi się tras czerwonych i czarnych, daje sobie radę właściwie wszędzie na przygotowanych stokach

10. Upatrzyłam sobie narty - Atmoic Cloud 12 -  bo ja mam takie i jeździ mi się na nich super, ale może wystarczą jakieś mniej wyśrubowane narty na te kilka dni w roku (tym bardziej, że powoli przerzuca się na snowboard)

11. Mój budżet na narty to około - do 1000 zł za używki

 

Mocno mnie też zastanawia dobór długości nart - sama przy wzroście 163 mam teraz 161 i to jest dla mnie strzał w dziesiątkę. Czy mogę jej kupić narty na 168 czy jednak będą za długie?

Koledzy się naśmiewają, a tu trzeba coś poradzić ;)
Córka ma parametry dorosłej kobiety więc można kupić jej dowolne narty (niekoniecznie z linii damskiej), można próbować z długością "na wyrost" bo przy 14 latach jest już wysoka i prawdopodobnie jeszcze urośnie. Z drugiej strony: córka jeździ przeciętnie, raczej ześlizgiem i spokojnie. 
Możecie celować w wyższe serie nart damskich (jak wspomniane Atomic Cloud 12) albo narty typu allround w długości ok -5cm od wzrostu, szer. pod butem ok. 70mm, rdzeń drewniany, ale tak naprawdę najlepiej wysłać córkę na sensowny obóz narciarski ze szkoleniem, narty dać jej Twoje albo pożyczyć, a kupić potem docelowe (np. bardziej sportowe) jeśli będzie widać progres i chęć dalszej nauki.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, zając napisał:

Koledzy się naśmiewają,

no ale jak Ty rozumiesz "nie krawędziuje" ?

Długo się zastanawiałem co koleżanka Joanna miała na myśli

jako że 4 lata temu pisała że dziecko jeździ spoko NW

to teraz już powinno jeździć ładnie na krawędzi

Z drugiej strony jeśli bardzo chce na snowboardzie to niech dąży do sukcesów w tej dziedzinie,

zawsze to bezpieczniejsze od nart jest.

 

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Jeeb napisał:

no ale jak Ty rozumiesz "nie krawędziuje" ?

(...)

Z drugiej strony jeśli bardzo chce na snowboardzie to niech dąży do sukcesów w tej dziedzinie,

zawsze to bezpieczniejsze od nart jest.

 

"Nie krawędziuje" - można się domyślać, że nie jeździ carvingiem tylko technikami ślizgowymi. Co nie znaczy że jeździ źle - wydaje się że jest objeżdżona i brakuje jej po prostu techniki.
A snowboard - fajnie, też mam w życiorysie epizod snowboardowy, pewnie potrzebuje urozmaicenia choć czy to jest bezpieczniejsze od nart? - u mnie np. kolana sporo obrywały przy upadkach, ale muszę przyznać że się jakoś nie rozwinęłam wybitnie w tej dziedzinie :D
 

  • Thanks 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, zając napisał:

Nie krawędziuje" - można się domyślać, że nie jeździ carvingiem tylko technikami ślizgowymi

najprościej by było gdyby koleżanka @AGnk 

wrzuciła jakiś filmik z dzieckiem

przykładowo moja wnuczka lat 13 jeździ na slalomkach Rossignola 149 cm długich

ale urosła do 174 cm, więc prawdopodobnie będzie trzeba rozglądać się za dłuższymi

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za drobne złośliwości :) kwestia skrótu myślowego i tego, że jestem raczej słabym narciarzem, wiedzę teoretyczną mam jeszcze słabszą (dlatego pomocy szukam tutaj), a takiego nazewnictwa używali też instruktorzy

W dniu 11.06.2024 o 14:55, zając napisał:

Koledzy się naśmiewają, a tu trzeba coś poradzić ;)
 

Dzięki :) 

 

Nie krawędziuje - tzn. nie jeździ na krawędziach(???)-nie curvinguje. To miałam na myśli.

Co roku jest na obozie narciarskim, staram się też zawsze wziąć jej instruktora, ale też nie oszukujmy się - celem jest jazda rekreacyjna przez jeden - dwa tygodnie w roku, a nie profesjonalna jazda. Kupiłabym jej jakiekolwiek, ale sama zobaczyłam u siebie ogromną różnicę po zmianie nart, więc wolę dopytać, niż brać pierwsze lepsze lub takie, jaki mi ktoś w komisie wciśnie. Mam film z grudnia(ta pierwsza)

 

 

- po tym filmie miała lekcje z instruktorem.

Snowboard jest drugą opcją, na razie w mniejszym zakresie - docelowo może się przerzuci.

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że nie tylko ja zrozumiałem co oznacza nie krawędziuje (koledzy pewno chcieli pociągnąć temat bo wielu sie nudzi - a można jeszcze przecież nieźle pojeździć obecnie). Co do jazdy znam wielu narciarzy z kilkudziesięcioletnim stażem którzy nie lepiej jeżdżą od Twojej córki, także nie jest źle, Ona pewnie dalej się narciarsko rozwinie. Narty powinna mieć z lepszej półki niż allround.

Pozdrawiam.

Edytowane przez marionen
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
W dniu 13.06.2024 o 13:37, marionen napisał:

Myślę, że nie tylko ja zrozumiałem co oznacza nie krawędziuje (koledzy pewno chcieli pociągnąć temat bo wielu sie nudzi - a można jeszcze przecież nieźle pojeździć obecnie). Co do jazdy znam wielu narciarzy z kilkudziesięcioletnim stażem którzy nie lepiej jeżdżą od Twojej córki, także nie jest źle, Ona pewnie dalej się narciarsko rozwinie. Narty powinna mieć z lepszej półki niż allround.

Pozdrawiam.

Bardzo elegancko napisałeś. Szkoda, że bez konkretów, dyplomatycznie ;)

pozdro

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 hours ago, Jeeb said:

a nie będą za krótkie ?

dziecko ma 174 cm wzrostu i waży 50 kg

jak mają być białe, to może Heady, damskie z serii RD:

https://www.krakowsport.pl/product-pol-11176-Narty-HEAD-WCR-E-SL-Rebel-151-cm-Freeflex-ST-14-2023-24.html

ew. juniorskie:

https://www.krakowsport.pl/product-pol-11109-Narty-HEAD-WCR-E-SL-Rebel-Team-komorki-2023-24.html

tylko poszukaj dłuższe, ok 155

 

Edytowane przez Plywak
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Plywak napisał:

Cze

Jeśli chodzi o Twoją propozycję i mają to być narty sportowe prima sort, to dla młodzieży i drobnych kobiet zdecydowanie polecam komórki juniorskie. Porządnie konstrukcyjnie wykonane, a zdecydowanie tańsze od nart dla dorosłych, niejednokrotnie duuużo lepsze od piankowego badziewia, co udają szatą graficzną narty. W tym przypadku propozycja Head team, nr2. Jedyneczka to już po cenie można rozpoznać, wersja dla poważnych zawodników. Dla uczącej się 14-łatki, za twarde dechy. 
Ja generalnie uważam, że na nartach SL można szybciej się nauczyć nowoczesnego narciarstwa, pod warunkiem cyklicznych szkoleń, w przeciwnym razie po początkowym wow, będzie się utrwalać błędy i na płaskich górkach będzie w miarę ok, lecz zmiana warunków czy też nachylenia będzie powodować że wszystkie błędy będą wychodzić i więcej będzie zachowawczego „szurania” niż jazdy.

Do nauki w mojej ocenie narty nieco poniżej wzrostu, 72-75 pod butem i nie przesadnym taliowaniu. Długość poprawi stabilność przy szybszej jeździe ( bo strach chyba najbardziej ogranicza rozwój), zapobiega także skręcaniu wszelkimi błędnymi znanymi i jeszcze nieznanymi metodami szerokość nieco je złagodzi, nie będą tak wrażliwe na zmianę balansu ciała i nie będą tak usilnie szukać skrętu, a średni promień wydłuży nieco skręty, można je zacieśniać, ale trzeba się tego nauczyć. Narty nie przesadnie sztywne, aby mogły dość szybko zapracować. Drewno + blacha. I duuuużo jazdy, najlepiej pod okiem kogoś ogarniętego narciarsko wszędzie i po wszystkim.

pozdro

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
W dniu 4.07.2024 o 00:52, marekbtl napisał:

Cze

Jeśli chodzi o Twoją propozycję i mają to być narty sportowe prima sort, to dla młodzieży i drobnych kobiet zdecydowanie polecam komórki juniorskie. Porządnie konstrukcyjnie wykonane, a zdecydowanie tańsze od nart dla dorosłych, niejednokrotnie duuużo lepsze od piankowego badziewia, co udają szatą graficzną narty. W tym przypadku propozycja Head team, nr2. Jedyneczka to już po cenie można rozpoznać, wersja dla poważnych zawodników. Dla uczącej się 14-łatki, za twarde dechy. 
Ja generalnie uważam, że na nartach SL można szybciej się nauczyć nowoczesnego narciarstwa, pod warunkiem cyklicznych szkoleń, w przeciwnym razie po początkowym wow, będzie się utrwalać błędy i na płaskich górkach będzie w miarę ok, lecz zmiana warunków czy też nachylenia będzie powodować że wszystkie błędy będą wychodzić i więcej będzie zachowawczego „szurania” niż jazdy.

Do nauki w mojej ocenie narty nieco poniżej wzrostu, 72-75 pod butem i nie przesadnym taliowaniu. Długość poprawi stabilność przy szybszej jeździe ( bo strach chyba najbardziej ogranicza rozwój), zapobiega także skręcaniu wszelkimi błędnymi znanymi i jeszcze nieznanymi metodami szerokość nieco je złagodzi, nie będą tak wrażliwe na zmianę balansu ciała i nie będą tak usilnie szukać skrętu, a średni promień wydłuży nieco skręty, można je zacieśniać, ale trzeba się tego nauczyć. Narty nie przesadnie sztywne, aby mogły dość szybko zapracować. Drewno + blacha. I duuuużo jazdy, najlepiej pod okiem kogoś ogarniętego narciarsko wszędzie i po wszystkim.

pozdro

no zobaczymy, kumpel załatwił w dobrej cenie

u góry białe

IMG_0691.thumb.jpg.e9d09f1d0424e75b98a3fc686798d5c7.jpg

od spodu niebieskie

IMG_0688.thumb.jpg.c7443cd5357e4acc252d2f86b0660cc2.jpg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...